Мікрокредитний капкан у привабливому соусі вигідних пропозицій

Сьогодні, одним з фінансових інструментів, визнаних та найбільш поширених у житті людей, є мікрокредитування (англ. microcredit). Суть такого фінансового інструменту, полягає у видачі грошових коштів у невеликих розмірах, особам, які не мають або позбавлені можливості доступу до традиційного банківського кредиту, в силу різноманітних причин, та, як правило, видаються на короткий строк. Крім того, мікрокредит надається без забезпечення виконання зобов’язань традиційними забезпечувальними інститутами (порука, іпотека тощо).

Але, закореніла радянська модель економічного мислення, а в подальшому тривалий перехідний період нашої економіки до відкритої ринкової, дозволили, з одної сторони, розширити та інтегрувати в наше економічне життя інститут мікрокредитування, а з іншої сторони, істотно викривити сутність такого інституту, результатом якого стало збагачення кредиторів від космічно великих відсотків за рахунок боржника.


 Мікрокредити. Кредити. ЮК "Adalet"Не заходячи далеко у філософію та особливості мікрокредитування, хотіли би поділитися з деякими рекомендаціями, якими варто скористатися при отриманні мікрокредиту, якщо ж Ви все таки вирішили звернутися за таким кредитом, і що робити, якщо Ви вчасно не повернули мікрокредит або прострочили наступний черговий платіж по кредиту, а кредитор просто тероризує Вас з одного боку, а з іншого, заборгованість невпинно зростає, як дріжджі, нарахуванням космічних відсотків та штрафів.

І так, якщо Ви з різних причин звернулися до організацій, які надають мікрокредити, то для своєї безпеки та мінімізації різноманітних ризиків, Вам варто взяти до уваги наступне:

  • Звернувшись до певної кредитної організації, слід з’ясувати її репутацію та період роботи на фінансовому ринку в України, відгуки та коментарі осіб, які вже скористалися послугами такої організації, інформацію з відкритих реєстрів (від реєстру судових рішень до податкових). Загальна інформація про кредитну організацію, міститься на просторах Інтернету. Це допоможе Вам знати про Вашого потенційного кредитора більше ніж вони самі розкасують про себе, що є важливим. Тому, не полініться та витратьте час на ознайомлення з Вашим потенційним кредитором.
  • Під час надання інформації про себе кредитній організації, слідкуйте, щоб копії документів, які Ви надали працівнику кредитора (паспорт, тощо), робилися під Вашим «зором», а оригінали таких документів негайно повернуті Вам після зняття копій з них. По можливості, не надавайте інформацію про Ваше оточення: друзів, роботодавців тощо. Навіть, якщо на цьому будуть наполягати працівники кредитора, мотивуючи це правилами. У такому випадку, просіть надати Вам, відповідні правила (затверджені кредитором) для ознайомлення та посилайтеся на те, що Ви не можете та не маєте право надавати та розповсюджувати конфіденційну інформацію про таких осіб, оскільки це є інформація не про Вас, а Ви повинні отримати відповідний дозвіл осіб, інформація про яких кредитором запитується. А краще не згадувати про своє оточення.
  • Будьте готові до наполегливості працівників кредитної організації на місці, не піддавайтеся на різноманітні, так звані, «вигідні та аукціонні пропозиції тільки сьогодні», в яких закладений ще один фінансовий капкан для Вас.
  • Детально, та не поспішаючи вивчіть усі договори та документи, які Вам надає кредитор. Не звертайте увагу, на різноманітні приховані тиски зі сторони працівників кредитора про стандартність договору та документів, поспіху та ін., обставин і дій, які спрямовані на відволікання Вашої уваги від основного – вивчення договору та документів наданих кредитором. Усі договори, додатки до таких договорів та інші документи кредитної організації, які Вам надаються для підпису, читайте дуже уважно. Якщо Вам щось не зрозуміло з положень таких документів, то просіть та наполягайте, щоб працівники кредитора пояснили незрозумілі чи суперечливі положення. Якщо у Вас виникають зауваження або пропозиції по таким документам, наполягайте, щоб вони були внесені до таких документів або виправлені в них. Аргументи працівників кредитора, про те, що це стандартний договір і внесення змін до нього є неможливим, є абсурдними та незаконними.
  • Якщо, Ви отримуєте мікрокредит онлайн, шляхом перерахування коштів на Вашу банківську картку, то уважно перечитайте умови, які Вам пропонується прийняти, шляхом вчинення певних дій (галочки, смс коду тощо). Не полінуйтеся перейти по посиланнях та прочитати інформацію про умови надання Вам мікрокредиту.

Мікрокредити. Колектори. ЮК "Adalet"

Після того, як Ви отримаєте кредит, то для належного виконання своїх зобов’язань з повернення кредитних коштів, радимо Вам чітко визначити фінансову дисципліну Вашого бюджету. Намагайтеся, чим по швидше повернути кредитні кошти і не порушувати строки повернення чергового платежу по кредиту. 

Якщо ж, з різних обставин, Ви прострочили черговий платіж по кредиту, то майте на увазі, що Вам, крім можливих підвищених процентів за користування кредитом, прийдеться сплатити неустойку, яка передбачена договором.
Як показує практика, проценти та неустойка в результаті несвоєчасного внесення чергового платежу, набагато перевищують початкову суму кредиту (тіло кредиту).

У разі, якщо Ви не вносите вчасно черговий платіж по кредиту або не хочете платити нараховані кредитором штрафи, то кредитор починає психологічний тиск на Вас: Вам постійно надзвонює автодозвон та просить повернути заборгованість, при цьому, час доби для них немає значення, по декілька разів; починаються дзвінки Вашим роботодавцям, рідним, друзям, знайомим, всім тим, про кого Ви лишили інформацію кредитору під час отримання кредиту; дзвінки колекторів з погрозами різноманітного ступеня: від словесних до фізичної розправи, відняття (позбавлення) певного Вашого майна, майна Ваших родичів та тому подібне.

Тобто, кредитори використовують різноманітні інструменти, які спрямовані на повернення Вами суми заборгованості. При цьому, такі інструменти не завжди є законними.


Мікрокредити. Колектори. ЮК "Adalet"

У такому випадку, Вам потрібно зробити наступне: будь-які погрози адресовані Вам або Вашому оточенню, що лунають від кредитора, незалежно, чи з телефону чи в інакшій формі, Ви повинні фіксувати, і після декількох таких погроз, звернутися до кредитора із вимогою, про те, щоб останній припинив погрози у Вашу адресу, або ж Ви будите змушені звернутися до правоохоронних органів з метою притягнення до відповідальності осіб, які здійснюють такі погрози.Важливо Вам, при цьому у різноманітній спосіб, чітко зафіксувати хто такі погрози висловлював, чи є така особа представником або працівником кредитної організації, його прізвище, ім’я, по батькові, зміст розмови між Вами.

Важливо: єдиним законним способом кредитора повернути наявну перед ним заборгованість, є тільки судовий порядок. При цьому, якщо в Вас грамотна та аргументована правова позиція, Вашому кредитору не так просто буде стягнути з Вас бажану суму заборгованості.

Будьте під правовим захистом ЮК «Adalet».