Аліменти на дитину: як стягнути, як розрахувати та куди звертатися.

Одним із актуальних питань, в умовах сьогодення, є стягнення аліментів, так як при розлученні батьків, в яких є неповнолітня дитина (діти), один із батьків, з ким залишається дитина (діти) зіштовхується із питанням аліментів.

Як же ж стягнути аліменти на дитину, які б, в першу чергу, відповідали інтересам дитини, а також задовольняли б кожного з батьків?

Українським законодавством передбачено два способи стягнення аліментів: мирним шляхом, або ж в примусовому порядку.

Стягнення аліментів мирним шляхом здійснюється шляхом укладення між батьком та матір’ю дитини  договору про сплату аліментів на дитину, у якому визначається розмір та строки виплати аліментів, а також інші деталі здійснення сплати аліментів.

Тобто, чинним законодавством України надається право та можливість домовитися між собою щодо розміру та періодичності сплати аліментів на дитину в добровільному порядку. При цьому, така домовленість повинна відповідати інтересам дитини, задовольняти її потреби та забезпечувати гармонійний та всебічний розвиток відповідно до свого віку.

Реєстраційний номер облікової картки платника податків. ідентифікаційний номер

Такий договір укладається обов’язково у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню. Варто зазначити, що у разі невиконанні умов такого договору, він буде мати силу примусового виконання, тобто аліменти будуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса органами державної виконавчої служби.

Однак, у разі якщо батькам дитини не вдається досягнути домовленості в цьому питанні, то стягнення аліментів на дитину здійснюється тільки в судовому порядку.

У такому випадку, законодавець надає можливість стягнути аліменти у спрощеному порядку – в порядку наказного провадження. Що мається на увазі? Це означає, що заявнику немає потреби бути присутнім у судових засіданнях, надавати будь-які пояснення, доводити факт несплати коштів, надавати докази фінансового стану та можливостей одного з батьків, з кого вимагається аліменти.

Необхідно лише звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу на аліменти.  Така заява може бути подана за місцем проживання того з батьків, з ким проживає дитина, тобто стягувача аліментів, або ж за місцем проживання платника аліментів. Судовий збір в даному випадку не сплачується. Суд протягом п’яти днів з моменту відкриття провадження розглядає заяву і видає судовий наказ, в якому чітко визначає розмір аліментів, які підлягають стягненню. Звертаємо увагу, що в порядку наказного провадження може бути стягнено, або встановлений законом розмір аліментів у частці від доходу платника аліментів, або ж мінімальний розмір аліментів, що гарантований чинним законодавством України, який становить 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

На сьогоднішній день розмір аліментів у частці від доходу становить:

Реєстраційний номер облікової картки платника податків. ідентифікаційний номер
 • на одну дитину - однієї чверті;
 • на двох дітей - однієї третини;
 • на трьох і більше дітей - половини заробітку (доходу) платника аліментів.

В 2021 році, відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2021 рік», 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку становить:

 • для дітей до 6 років – 960,50 грн. (з 01.01.2021 р.); 1006,50 грн. (з 01.07.2021 р.); 1050 грн. (з 01.12.2021 р.);
 • для дітей віком від 6 років до 18 років – 1197,50 грн. (з 01.01.2021 р.); 1255 грн. (з 01.07.2021 р.); 1309 грн. (з 01.12.2021 р.).

Після того, як стягувач аліментів отримає судовий наказ, йому необхідно звертатися до виконавчої служби для відкриття виконавчого провадження. Далі вже державний виконавець видає виконавчий лист та здійснює примусове стягнення аліментів на утримання дитини.

Отже, наказне провадження – це чудовий варіант для негайного отримання аліментів в мінімальному розмірі, що гарантований та встановлений державою, який зекономить вам час та нерви.

Проте, якщо ви вважаєте, що мінімальний розмір аліментів, буде не достатній для забезпечення якнайкращого розвитку та інтересів вашої дитини, тоді необхідно звертатися до суду з позовною заявою про стягнення аліментів в порядку загального позовного провадження.

З відповідним позовом, до суду має право звернутися той із батьків, з ким мешкає дитина за місцем свого проживання, або ж за місцем проживання платника аліментів. Судовий збір також не сплачується.

При цьому, розгляд справи буде в загальному порядку, тобто позивачу необхідно буде обґрунтувати та надати відповідні докази, що підтверджують чому саме така сума стягується з відповідача, докази фінансової можливості сплачувати запитувану суму грошових коштів, тощо.

У такому випадку аліменти на дитину присуджуються або як частка від заробітку, або у вигляді конкретно визначеної суми. 

Також, звертаємо увагу, що законодавством зафіксовані не лише мінімальні розміри аліментів, але й максимальні.

На сьогоднішній день, максимальний розмір аліментів становить 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, а саме:

 • для дітей до 6 років – 19 210 грн. (з 01.01.2021 р.); 20 130 грн. (з 01.07.2021 р.); 21 000 грн. (з 01.12.2021 р.);
 • для дітей віком від 6 років до 18 років – 23 950 грн. (з 01.01.2021 р.); 25 100 грн. (з 01.07.2021 р.); 26 180 грн. (з 01.12.2021 р.).

Звертаємо Вашу увагу, що чинним законодавством України передбачено можливість стягнути аліменти і за минулий час, проте не більше як за 10 років.

Реєстраційний номер облікової картки платника податків. ідентифікаційний номер

У разі змін обставин, що не мали місце під час встановлення судом розміру аліментів або такі обставини виникли під час сплати аліментів, то встановлений розмір аліментів може бути змінений, як в сторону збільшення, так і в сторону зменшення. Змінити розмір аліментів можна лише з вагомої причини, зокрема, у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я платника аліментів та в інших випадках.

Отже, підсумовуючи вищевикладене, бачимо, що питання стягнення аліментів на утримання дитини (дітей) є досить складним та не простим.  Саме тому, якщо ви хочете стягнути аліменти, або ж якщо з вас мають намір стягнути помірно високий, на вашу думку, розмір аліментів, що не відповідає Вашим фінансовим можливостям, то не варто легковажити та покладатися на долю.

Вищевикладене є спробою пояснити Вам основні моменти порядку стягнення аліментів, визначення його розміру. Проте, в кожному випадку (зверненні) є свої нюанси, пов'язані з різним обставинами, які потрібно врахувати. У зв'язку з чим, для отримання консультації та допомоги, пропонуємо Вам звернутися до наших спеціалістів, що спеціалізуються на аліментах та які обов'язково допоможуть Вам.

У нашій компанії процес надання послуг організовано так, що ви можете перевірити компетенцію нашого адвоката. Ми пропонуємо різноманітні формати консультацій:

 • особиста зустріч із адвокатом у нашому офісі;
 • отримати консультацію по телефону, скайпу чи будь-яким месенджером;
 • онлайн консультування;
 • отримати відповідь на ваше питання по email.

Ви можете оцінити нашу компетенцію вже прямо зараз, подзвонивши та отримати потрібну вам консультацію або домовитись про особисту зустріч із адвокатом.

З повагою ЮК «Adalet» 
«Будьте під правовим захистом»