Чи потрібно іноземцю, який перебуває на території України реєструвати місце свого проживання?
Які документи необхідно подати для реєстрації місця проживання іноземця та в які терміни?

В цій статті зібрані відповіді на ці та інші найбільш поширені питання, що стосуються реєстрації місця проживання іноземців в Україні.

В першу чергу, порядок реєстрації місця проживання іноземців в Україні регулюються Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» та Постановою Кабінету Міністрів України «Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру» від 2 березня 2016 року №207.

Отже, у разі, якщо іноземець планує перебувати на території України більше як 90 днів, то потрібно обов’язково зареєструвати місце свого проживання. В такому випадку, іноземець повинен мати посвідку на тимчасове або постійне місце проживання в Україні (детальніше про посвідку можна прочитати за цим посиланням).

У відповідність з пунктом 58-1 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 322, іноземець, який отримав посвідку вперше чи має посвідку, зобов’язаний зареєструвати своє місце проживання в порядку, установленому Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

Відділ реєстрації місця проживання. Юридична компанія

Частиною першою статті 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» передбачено обов’язок іноземця, який постійно чи тимчасово проживає в Україні, протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання.

Отже, отримавши посвідку на тимчасове або постійне проживання в Україні, в іноземця є 30 календарних днів, з дати видачі посвідки, для того щоб зареєструвати своє місце проживання в Україні. У разі, якщо іноземець вже мав зареєстроване місце проживання, проте знявся з зареєстрованого місця проживання, то він зобов’язаний протягом 30 календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання.

В цілому, процедура реєстрації місця проживання іноземця триває протягом трьох робочих днів з дня звернення та подання всіх необхідних документів для цього. Проте, не варто легковажно відноситися до цього питання, необхідно особливу увагу приділити збору та заповненню документів, а також вчасно звернутися за реєстрацією місця проживання. Окрім того, реєстрація місця проживання є важливою і в майбутньому, у разі необхідності обміну, внесення змін чи скасування посвідки.

Варто зауважити, що документи для реєстрації місця проживання можуть подаватися іноземцем особисто або через представника, який діятиме на підставі нотаріально посвідченої довіреності.

Станом на сьогоднішній день, органами, що здійснюються реєстрацію місця проживання іноземця є виконавчі органи сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради. На сьогодні, органами, які здійснюють прийом документів для реєстрації місця проживання в переважній більшості є центри надання адміністративних послуг, що утворені при відповідних радах.

Для реєстрації місця проживання іноземець подає наступний пакет документів:

Заяву встановленої форми;

Належним чином завірену копію посвідки на тимчасове або постійне проживання, до якої буде внеситися інформація про місце проживання. У разі якщо, іноземець подає документи самостійно, то оригінал посвідки надається для огляду;

Квитанція про сплату адміністративного збору (у разі реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з попереднього місця проживання адміністративний збір стягується лише за одну послугу);

Документи, що підтверджують право особи на проживання в житловому приміщенні (будинку, квартири, тощо). Це можуть бути документи на право власності (витяг про право власності, свідоцтво про право власності, інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, тощо) рішення суду про надання права на користування житловим приміщенням, договір оренди або інші документи. У разі якщо таких документів немає, реєстрація може здійснюватися тільки за згодою власника житла (якщо власників кілька - за згодою всіх власників). Важливо, щоб власник такого житла був присутній при подачі документів на реєстрацію місця проживання іноземця, з метою особистого підтвердження згоди на реєстрацію;

Заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи за встановленою формою (у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання);

У разі подання заяви на реєстрацію місця проживання іноземцем його представником, додатково подаються документ, що посвідчує особу представника, та довіреність.

Дата подання пакету документів до органу реєстрації буде датою реєстрації місця проживання іноземця. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена одночасно із зняттям з попереднього місця проживання.

Інформація про зареєстровану адресу проживання іноземця вноситься до посвідки на постійне або тимчасове проживання, тобто така інформація вноситься в електронний мікрочіп, який імплантовано у документ. Окрім того, іноземець отримує паперову довідку про реєстрацію місця проживання.

Чинним законодавством України передбачено відповідальність за порушення встановлених строків реєстрації місце проживання або не реєстрації місце проживання іноземцем.

Так, якщо під час подачі документів буде встановлено, що особа звернулася для реєстрації нового місця проживання після спливу 30 календарних днів після зняття з реєстрації попереднього місця проживання, працівник органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг складає на неї адміністративний протокол за вчинення правопорушення, визначеного у статті 197 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП).

Стаття 197 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за проживання іноземця без реєстрації місця проживання у вигляді:

  • попередження (у разі порушення 30-ти денного терміну вперше);
  • накладення штрафу (якщо таке правопорушення повториться при наступній зміні місця проживання протягом року).

Крім того, відповідальними особами є не тільки іноземець, а й особа, яка її запросила до України, тобто приймаючою стороною.

При цьому, під приймаючою стороною слід розуміти зареєстровані в установленому законом порядку українські підприємства, установи та організації, представництва (філії) іноземних підприємств, установ, організацій, представництва міжнародних організацій, а також фізичні особи (громадяни України, іноземці та особи без громадянства), які постійно проживають або тимчасово перебувають на території України у зв'язку з навчанням, стажуванням, роботою, або на інших законних підставах, та запрошують чи приймають іноземців та осіб без громадянства.

 

Відділ реєстрації місця проживання, штраф. Юридична компанія

Статтею 204 КУпАП передбачено, що порушення посадовими особами підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, у тому числі іноземних суб'єктів господарської діяльності, що діють на території України, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, встановленого порядку працевлаштування, прийняття на навчання іноземців та осіб без громадянства, надання їм житла, а також інші порушення, якщо вони будь-яким чином сприяють іноземцям та особам без громадянства в ухиленні від виїзду з України після закінчення терміну перебування або спрямовані на їх незаконну реєстрацію, оформлення документів на проживання, - тягнуть за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 3400 грн.).

Згідно зі статтею 205 КУпАП невжиття громадянами, які запросили в Україну іноземців і осіб без громадянства в приватних справах і надали їм жилу площу, заходів до забезпечення у встановленому порядку їх своєчасної реєстрації - тягне за собою попередження або накладення штрафу від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 340 до 680 грн.)

Водночас, порушення іноземцями та особами без громадянства правил перебування в Україні, тобто проживання без документів на право проживання в Україні, за недійсними документами або документами, термін дії яких закінчився, або працевлаштування без відповідного дозволу на це, якщо необхідність такого дозволу передбачено законодавством України, або недодержання встановленого порядку пересування і зміни місця проживання, або ухилення від виїзду з України після закінчення відповідного терміну перебування, неприбуття без поважних причин до визначеного місця навчання або працевлаштування після в'їзду в Україну у визначений строк, а так само порушення правил транзитного проїзду через територію України, крім порушень, передбачених частиною другою цієї статті, - тягнуть за собою накладення штрафу від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 5100 грн.) згідно з частиною першою статті 203 КУпАП.

Як бачимо, процедура реєстрації місце проживання іноземцем є достатньо не простою та вимагає ретельного підходу та уважності, а за порушення встановленого порядку чинним законодавством України встановлена відповідальність як для самого іноземця (від попередження до скасування посвідки на проживання в Україні), так і для приймаючої сторони.

Якщо у вас виникли додаткові питання або необхідність в додаткових роз'ясненнях, звертайтеся за вказаними контактними даними на цьому сайті, наші фахівці нададуть вам професійну та повну консультацію.

У нашій компанії процес надання послуг організовано так, що ви можете перевірити компетенцію нашого адвоката. Ми пропонуємо різноманітні формати консультацій:

  • особиста зустріч із адвокатом у нашому офісі;
  • отримати консультацію по телефону, скайпу чи будь-яким месенджером;
  • онлайн консультування;
  • отримати відповідь на ваше питання по email.

Ви можете оцінити нашу компетенцію вже прямо зараз, подзвонивши та отримати потрібну вам консультацію або домовитись про особисту зустріч із адвокатом.

З повагою ЮК «Adalet» 
«Будьте під правовим захистом»