На сьогоднішній день, все більше українських роботодавців користуються у своїй діяльності працею іноземних фахівців. За останні 10 років, законодавство України у сфері дозвільної системи, в тому числі отримання дозволу на використання праці іноземних фахівців, істотно змінилося в бік лібералізації. Всьому цьому сприяло титанічні зусилля як роботодавців, так і ряду об'єктивних факторів.

Під дозволом на використання праці іноземця (дозвіл на працевлаштування) слід розуміти документ, який надає право роботодавцю тимчасово використовувати працю іноземця в порядку передбаченому чинним законодавством України.

Дозвіл на працевлаштування іноземця. Юридична компанія

Вирішивши працевлаштуватися в Україні, в першу чергу, Вам потрібно вирішити всі питання пов'язані з законністю працевлаштування іноземця відповідно до законів України, щоб ні у Вас, ні у Вашого працівника не виникали проблеми з контролюючими органами, в першу чергу з податковою службою та міграційною службою.

Дозвіл на працевлаштування іноземця. Юридична компанія

Слід звернути увагу, що в порівнянні з попередніми 5 роками, станом на сьогоднішній день, істотно спрощено кількість документів, які потрібно подавати до відповідного органу для отримання дозволу, що призвело до зменшення фінансових і часових витрат при отриманні такого документа.

Органом державної влади, що надає дозвіл на працевлаштування іноземців є Державний центр зайнятості та його структурні підрозділи.

Отже, вирішивши отримати дозвіл на працевлаштування іноземця, роботодавець подає до відповідного центру зайнятості, такі документи:

1) заяву за формою, встановленою Кабінетом Міністрів України;

2) копії сторінок паспорта іноземця разом з перекладом на українську мову, завіреними у встановленому порядку;

3) кольорова фотографія іноземця розміром 3,5x4,5 сантиметра;

4) копія проекту трудового договору (контракту) з іноземцем, належним чином завірена роботодавцем.

На сьогоднішній день, чинним законодавством, визначено окрема категорія іноземців, яким слід надати додаткові документи. Це є випускники іноземних університетів, іноземних працівників творчих професій, відряджених іноземних працівників, особам, що мають статус біженця або особою, яка потребує додаткового захисту, тощо.

Вищевказаний перелік документів є вичерпним, і будь-які вимоги працівників центру зайнятості про надання будь-яких інших документів (або додаткових) є незаконними.

Окремо звертаємо Вашу увагу на те, що будь-які документи видані за кордоном, і які подаються для отримання дозволу на використання праці, повинні бути легалізовані в Україні в установленому порядку, якщо інше не визначено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

На який строк видається дозвіл на працевлаштування іноземця?

Чинним законодавством чітко визначені строки дії дозволів. Так, дозвіл на використання праці іноземця або особи без громадянства видається на термін:

1) дії трудового договору (контракту), але не більш ніж на три роки - для особливих категорій іноземців;

2) дії договору (контракту), укладеного між українським та іноземним суб’єктами господарювання, але не більш як на три роки - для відряджених іноземних працівників;

3) дії рішення іноземного суб’єкта господарювання про переведення іноземця або особи без громадянства на роботу в Україну по контракту, укладеному між іноземцем та іноземним суб’єктом господарювання, про переведення на роботу в Україну – для внутрішньо корпоративних цесіонаріїв;

4) дії трудового договору (контракту) або гіг-контракту, але не більш як на два роки - для всіх інших іноземних найманих працівників та гіг-працівників.

При цьому, дія дозволу на працевлаштування може продовжуватися необмежену кількість разів. 

Скільки часу займе отримання дозволу на застосування праці іноземця та особи без громадянства?

Якщо ви підготували повний пакет документів, необхідний для отримання дозволу на працевлаштування, та подали його у встановленому порядку, у разі відсутності підстав для відмови у видачі дозволу та відповідності поданих роботодавцем документів вимогам закону, центр зайнятості приймає рішення про надання Вам дозволу на використання праці іноземця протягом 7 (семи) робочих днів, і відправляє на поштову адресу повідомлення про це. Після отримання такого повідомлення про надання дозволу на застосування праці іноземця, роботодавець зобов'язаний сплатити адміністративний збір, і лише після цього Ви отримаєте довгоочікуваний дозвіл на руки.

 Який розмір плати за видачу дозволу на працевлаштування іноземця?

На сьогоднішній день, розмір плати за видачу дозволу на працевлаштування іноземця визначається виходячи з встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому роботодавцем подані документи, розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і становить:

1) для дозволів, що видаються на строк до шести місяців включно, – три прожиткові мінімуми для працездатних осіб, встановлені законом на 01.01.2023 р. – 8052 грн.;

2) для дозволів, що видаються на строк від шести місяців до одного року включно, – п’ять прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлені законом на 01.01.2023 р. – 13420 грн.;

3) для дозволів, що видаються на строк від одного року до двох років включно, – вісім прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлені законом на 01.01.2023 р. – 21472 грн.;

4) для дозволів, що видаються на строк від двох років до трьох років включно, – десять прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлені законом на 01.01.2023 р. – 26840 грн.

Дозвіл на працевлаштування іноземця. Юридична компанія

Рішення про видачу дозволу на працевлаштування надсилається поштою на адресу роботодавця або вручається наручно. Після отримання рішення про видачу дозволу на працевлаштування, роботодавець протягом 10 робочих днів, з дня отримання такого рішення, вносить плату на відповідний рахунок центру зайнятості. Якщо роботодавець не вніс плату протягом 10 робочих днів з дати прийняття рішення про видачу дозволу, таке рішення скасовується.

Після отримання дозволу, роботодавець зобов'язаний укласти з іноземцем або особою без громадянства трудовий договір (контракт) не пізніше ніж за 90 календарних днів з дати видачі дозволу, та в десятиденний термін після укладення трудового договору (контракту) надати його копію, завірену роботодавцем, центру зайнятості.

Вищевикладене є спробою пояснити Вам основні моменти отримання дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства для розуміння, як можна і що потрібно зробити для цього. Проте, в кожному випадку (зверненні) є свої нюанси, пов'язані з різним обставинами отримання такого документа, які потрібно врахувати. У зв'язку з чим, для отримання консультації та допомоги, Вам слід звернутися до наших фахівців, які на цій справі вже зуби з'їли та обов'язково допоможуть Вам.

У нашій компанії процес надання послуг організовано так, що ви можете перевірити компетенцію нашого адвоката. Ми пропонуємо різноманітні формати консультацій:

  • особиста зустріч із адвокатом у нашому офісі;
  • отримати консультацію по телефону, скайпу чи будь-яким месенджером;
  • онлайн консультування;
  • отримати відповідь на ваше питання по email.

Ви можете оцінити нашу компетенцію вже прямо зараз, подзвонивши та отримати потрібну вам консультацію або домовитись про особисту зустріч із адвокатом.

З повагою ЮК «Adalet» 
«Будьте під правовим захистом»