Розірвання шлюбу через суд: загальний порядок.

Розірвання шлюбу в судовому порядку відбувається у двох випадках:

  • якщо у подружжя є неповнолітні діти;
  • якщо у подружжя дітей немає, але вони не змогли досягнути між собою згоди щодо розлучення.

На сьогоднішній день, чинним законодавством України передбачена можливість розірвання шлюбу через суд в порядку окремого або позовного провадження.

В чому ж полягає різниця при розгляді справ про розірвання шлюбу в порядку окремого та позовного провадження?

Отже, якщо чоловік та дружина дійшли згоди щодо розлучення та в них є неповнолітні діти, то саме за таких обставин  і доречний розгляд справи в порядку окремого провадження, що істотно полегшує процедуру розлучення і звільняє подружжя від необхідності багаторазового відвідування суду.

Реєстраційний номер облікової картки платника податків. ідентифікаційний номер

Характерною особливістю таких справ є наявність згоди в подружжя щодо розірвання шлюбу. Разом зі спільною заявою, в порядку окремого провадження, подружжя подає до суду письмовий договір про те, з ким із них будуть проживати діти, порядок, умови та форми (грошова або натуральна) сплати аліментів одним із батьків, а також про умови здійснення ним права на участь у вихованні дітей, тобто, яку саме участь у забезпеченні умов їхнього життя і вихованні братиме мати або батько, який проживає окремо. 

Реєстраційний номер облікової картки платника податків. ідентифікаційний номер

Важливо, що такий договір має бути не просто письмовим, а обов’язково нотаріально посвідченим у встановленому чинним законодавством порядку. Це є гарантією того, що в разі невиконання умов такого договору, аліменти з платника аліментів можуть бути отримані на підставі виконавчого напису нотаріуса, який дозволяє стягнути аліменти в примусовому порядку (детальніше про стягнення аліментів читайте за посиланням).

Діти, які досягли чотирнадцятирічного віку, мають право самостійно визначати з ким із батьків вони бажають проживати після розірвання шлюбу (ст. 160 Сімейного кодексу України).

Особливостями судової процедури в порядку окремого провадження є те, що, суд не з’ясовує причини розлучення, не вживає заходів щодо примирення подружжя, проте, суд повинен перевірити чи відповідають умови договору інтересам дитини (дітей), а також пересвідчитись, що умови такого договору не порушують права кожного з батьків щодо дитини (дітей). 

За подання заяви про розірвання шлюбу в порядку окремого провадження особа повинна сплатити судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (на даний момент ця сума становить - 420,40 грн.), крім випадків, коли особа звільнена від сплати судового збору.

Розірвання шлюбу в такому випадку відбувається після спливу одного місяця від дня подання заяви про розірвання шлюбу. До закінчення цього строку дружина і чоловік мають право відкликати дану заяву.

Проте, у випадку відсутності згоди подружжя щодо питань розлучення, розірвання шлюбу може бути здійснено за позовом одного з подружжя, тобто в порядку позовного провадження.

Одразу звертаємо увагу, що чинним законодавством України передбачено випадки, коли позов про розірвання шлюбу не може бути пред’явленим будь-ким із подружжя, а саме:

  • у разі вагітності дружини;
  • протягам одного року після народження дитини.

Якщо ж дані обставини відсутні, то провадження у справі відкривається судом на підставі позовної заяви, поданої одним з подружжя у встановленому порядку.

За загальним правилом, позов про розірвання шлюбу подається одним із подружжя до місцевого суду за місцем проживання або перебування другого з подружжя.

Реєстраційний номер облікової картки платника податків. ідентифікаційний номер

Проте з цього правила існують винятки, наприклад, якщо на утриманні позивача є малолітні або неповнолітні діти або якщо позивач не може за станом здоров’я виїхати до місця проживання відповідача, позов може подаватися за місцем проживання або перебування позивача. Дані обставини необхідно підтвердити відповідними документами.

За подання позовної заяви про розірвання шлюбу в порядку позовного провадження особа повинна сплатити судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (на даний момент ця сума становить - 840,80 грн.) крім випадків, коли особа звільнена від сплати судового збору.

У справі про розірвання шлюбу суд може зупинити розгляд справи і призначити подружжю строк для примирення, який не може перевищувати шести місяців.

Вжиття судом заходів щодо примирення подружжя застосовується у випадку відсутності згоди одного з них на розірвання шлюбу. Такі заходи можуть бути застосовані за ініціативою одного з подружжя або суду, та відбувається у формі відкладення розгляду справи та надання сторонам строку на примирення.

Якщо, після закінчення призначеного судом строку, примирення подружжя не відбулося і хоча б один з них наполягає на припиненні шлюбу, тоді суд вирішує справу по суті. Тобто, суд з'ясовує фактичні взаємини подружжя, дійсні причини позову про розірвання шлюбу, бере до уваги наявність дітей та інші обставини життя подружжя.

За результатами розгляду справи, суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечило б інтересам одного з них, інтересам їхніх дітей, що мають істотне значення.

Тривалість такого судового процесу становитиме близько 3-х місяців.

Вищевикладене є спробою пояснити Вам основні аспекти порядку розірвання шлюбу через суд. Проте, в кожному випадку (зверненні) є свої нюанси, пов'язані з різним обставинами, які потрібно врахувати. У зв'язку з чим, для отримання консультації та допомоги, пропонуємо Вам звернутися до наших спеціалістів, що спеціалізуються на сімейному праві та які обов'язково допоможуть Вам.

У нашій компанії процес надання послуг організовано так, що ви можете перевірити компетенцію нашого адвоката. Ми пропонуємо різноманітні формати консультацій:

  • особиста зустріч із адвокатом у нашому офісі;
  • отримати консультацію по телефону, скайпу чи будь-яким месенджером;
  • онлайн консультування;
  • отримати відповідь на ваше питання по email.

Ви можете оцінити нашу компетенцію вже прямо зараз, подзвонивши та отримати потрібну вам консультацію або домовитись про особисту зустріч із адвокатом.

З повагою ЮК «Adalet» 
«Будьте під правовим захистом»